Skip to content

Munarakkude külmutamine ja säilitamine

Nova Vita kliinikul olemas oma munarakupank. Munarakupangas saab säilitada naine enda munarakke ning lisaks säilitame pangas doonormunarakke, et aidata kiiremini neid naisi, kellel on oma munarakkude arv ja kvaliteet langenud.

Kuidas toimub?

Selleks et munarakke panka panna, stimuleeritakse eelnevalt naise munasarju, et ühes kuus küpseks rohkem kui üks munarakk. Munasarjade stimulatsioon kestab ligikaudu kaks nädalat, mille jooksul tuleb naisel käia 2-3 korda arsti juures kontrollimas, et arst saaks hinnata kuidas munasarjad on reageerinud ravile. Munarakud eraldatakse munasarjast lühikese protseduuri käigus ning seejärel külmutatakse. Tänapäeval on kasutusel munarakkude kiire ja efektiivne külmutusmeetod ehk vitrifikatsioon. Munarakud säilitatakse vedela lämmastikus, kus nad võivad säilida pikki aastaid.

Munarakkude külmutamist on soovitatav teha kindlasti enne 35. eluaastat, kuna hiljem hakkab munarakkude arv ja kvaliteet oluliselt langema.

Munarakke soovitatakse külmutada naistel, kes soovivad teadlikult pereplaneerimist edasi lükata. Külmutatud munarakke saab hiljem kasutada IVF protseduuril. Naine peab arvestama sellega, et IVF õnnestumise tõenäosus on tänapäeval 30-40%. IVF protseduuri õnnestumiseks on vaja, et säilitatud munarakud viljastuks, neist areneks hea kvaliteediga embrüod ning embrüo pesastuks emakasse ning loode hakkaks arenema. Et suurendada oma võimalusi hilisemas IVF protseduuris, on soovitatav külmutada munarakke mitu korda. Alla 35 aastasel naisel on soovitav külmutada vähemalt 20 munarakku.

Munarakkude külmutamine on võimalus, mida naised saavad kaaluda

Hind

Munarakkude külmutamine maksab 1930 eurot, mis sisaldab munarakkude eraldamist munasarjast, anesteesiat, munarakkude külmutamist ja esimese kolme kuu säilitamist. Hind ei sisalda ravimeid, vajalikke analüüse ja arsti visiite.

Doonormunarakud

Munarakupangas säilitatakse ka doonormunarakke, et aidata neid naisi, kellel endal on munarakud otsa saanud või on nende kvaliteet oluliselt langenud. Nova Vita munarakupanka on annetanud munarakke 20-33 naised, kellel enamasti on endal juba lapsed. Doonorid on enne loovutamist läbinud põhjaliku arstliku kontrolli ja neile on tehtud kõik kohustuslikud analüüsid.

Vastavalt Eestis kehtivatele seadustele avalikustatakse doonori kohta järgnev info: rahvus, nahavärv, haridus, perekonnaseis, laste olemasolu, pikkus, kehaehitus, juuste värv, silmade värv.