Skip to content

Võtke meiega julgelt ühendust, kui Teil tekib viljatusega seonduvaid küsimusi. Anname endast alati parima, et vastata kiirelt tekkinud küsimustele. Mitmetel meie klientidel on olnud sarnased küsimused ja seetõttu oleme koostanud mõned vastused korduma kippuvatele küsimustele.

Mis on viljatus ja millal peaksin arsti juurde pöörduma?

Viljatust defineeritakse tavaliselt kui võimetust jääda lapseootele vaatamata regulaarsele suguelule. Kui paaril ei ole õnnestunud rasestuda vähemalt ühe aasta jooksul, siis on soovitatav pöörduda viljatusraviga tegeleva arsti poole.

Mis on viljatuse põhjused?

Viljatuse põhjused võivad olla väga erinevad: naisepoolsed (nt ovulatsioonihäired, munajuhad on sulgunud, endometrioos, emaka probleemid, varajane menopaus), mehepoolsed (nt geneetilised või anatoomilised põhjused, suguteede põletikud, mis põhjustavad madalamat seemnerakkude hulka ja liikuvusust) või mõlemapoolsed. Teatud juhtudel jääb viljatuse põhjus veel tänapäeval selgusetuks. Viljatuse kujunemisel on kindlasti oma osa ka inimese elustiilil ning keskkonnafaktoritel.

Mis on IUI, IVF, ICSI, FET?

Et aidata viljatuid paare on välja töötatud kunstliku viljastamise meetodid. Neist lihtsaim on IUI (intra uterine insemination), mille puhul viiakse mehe seemnerakud spetsiaalse kateetri abil naise emakasse arvestades munaraku ovulatsiooni aega. Kui IUI protseduurid ei ole tulemuslikud, siis minnakse edasi IVF (in vitro fertilization) protseduuriga, kus naise ja mehe sugurakud pannakse kokku kehaväliselt laboritingimustes. Raskema mehepoolse viljatuse korral tehakse ICSI (intracytoplasmic sperm injection) protseduur, mille käigus süstitakse üks seemnerakk otse munarakku kasutades mikromanipulaatorit. Peale IVF/ICSI protseduuri kasvatatakse embrüoid laboritingimustes 2-6 päeva ning valitakse 1-2 embrüot (harva 3 embrüot) naise emakasse siirdamiseks. Kui protseduurist jääb üle hea kvaliteediga embrüoid, siis on need võimalik külmutada ja kasutada tulevikus FET (frozen embryo transfer) protseduuris.

Kas spermaanalüüs on vajalik?

Kuna paari viljatuse põhjused võivad olla nii mehe- kui ka naisepoolsed, siis on kindlasti oluline uurida ka mehe seemnerakke. Spermaanalüüs annab kiire ülevaate seemnerakkude kvaliteedi kohta ja aitab arstil otsustada, millist viljatusravi meetodit konkreetse paari puhul kasutada.

Kas IVF protseduurile tulemiseks on vanusepiirang?

Vastavalt Eesti Vabariigis kehtivatele seadustele ravitakse Nova Vita kliinikus viljatust 18-50 aastastel naistel. Eesti Haigekassa toetab kuni 40 aastaste naiste viljatusravi protseduure. Meestel ülemist vanusepiirangut ei ole.

Kui tihti IVF protseduur õnnestub?

IVF ravi tulemus sõltub viljatuse põhjusest ning on üldiselt negatiivses korrelatsioonis naise vanusega. Tavaliselt jääb peale esimest IVF protseduuri lapseootele 30-40% naistest. Mõnel paaril on vaja läbida mitu IVF ravitsüklit. Üldiselt 80–85% paaridest saab meie tänapäevastest lastetusravimeetoditest abi.

Kui esimene IVF protseduur tulemust ei anna, siis kui ruttu võiks planeerida järgmist protseduuri?

Soovitatav paus kahe IVF protseduuri vahel on 2-3 kuud. Valmidus uueks IVF tsükliks on individuaalne ja sõltub ka psühholoogilisest valmisolekust.

Kas suitsetamine ja alkoholi tarvitamine mõjutab viljatusravi tulemuslikkust?

Suitsetamine ja rohke alkoholi tarvitamine vähendavad kindlasti Teie võimalusi lapseootele jääda. Mitmed uuringud on tõestanud, et suitsetamine vähendab seemnerakkude võimekust ja mõjub negatiivselt munarakkude kvaliteedile. Kui Teil on plaan jääda lapseootele, siis soovitame kindlasti koheselt loobuda suitsetamisest ning vähendada alkoholi tarbimist.

Kas ülekaal mõjutab naiste ja meeste viljakust?

Liiga suur kehakaal (kehamassiindeks üle 30) mõjub pärssivalt nii naiste kui ka meeste viljakusele. Ülekaalulistel on raskem rasestuda nii loomulikul teel kui ka IVF abil, samuti esineb ülekaalulistel naistel rohkem raseduse katkemisi. Ülekaalulistel meestel on vähem seemnerakke ning  nende liikuvus on aeglasem võrreldes normaalkaaluga meeste seemnerakkudega. Naiste puhul on viljakust pärssivaks teguriks ka alakaal (kehamassiindeks alla 19).

Kuidas arvutada oma menstruaaltsüklit?

Menstruaaltsükli pikkust arvestatakse veritsuse esimesest päevast kuni järgmise menstruatsiooni alguseni. Keskmiselt kestab menstruaaltsükkel 28 päeva, kuid võib individuaalselt erineda (eriti naistel, kellel esineb ovulatsioonihäireid).

Kui täpselt peab järgima hormoonsüstide tegemise aega?

Munasarjade stimuleerimiseks vajalikud hormoonsüstid peaks olema tehtud iga päev võimalikult samal ajal. Väike varieeruvus on lubatud, kuid soovitatavalt mitte rohkem kui +/-1 tundi. Munarakkude lõplikku küpsemist tagav ravim (Ovitrelle vou Diferilin), peab olema tehtud täpselt ettenähtud ajal (36 tundi enne munarakkude punktsiooni protseduuri) .

Kas enne munarakkude punktsiooni võib süüa ja juua?

Kuna munarakkude punktsiooni ajal kasutatakse reeglina veenisisest narkoosi, siis ei tohi 6 tundi enne plaanitavat protseduuri süüa ega juua. Soovitame munarakkude punktsioonile tulles endale kaasa võtta mõni suupiste, mida saaksite peale protseduuri süüa. Tammsaare Ärikeskuse esimesel korrusel on olemas söökla, kus saab peale protseduuri soovi korral einestada.

Mida peaks vältima peale munarakkude punktsiooni?

Palume järgida oma raviarsti soovitusi, kes on koostanud Teie raviplaani. Peale munarakkude punktsiooni peaks kindlasti vältima vahekorras olemist (kuni rasedustesti tegemiseni). Samuti ei ole soovitatav aktiivset sportimast ja raskuste tõstmist. Vältida vahetult peale ravimite tuppe panemist vanni minemist.

Kas enne embrüo siirdamist võib süüa ja juua?

Embrüo siirdamise ajal ei kasutata narkoosi ega tuimestust, protseduuri päeval võib toituda tavapäraselt. Protseduurile tulles peaks olema täis kusepõis (vältida 1 tund enne protseduuri WC-s käimist).

Kuidas mõjutavad viljatusravis kasutatavad ravimid naise tervist?

Üldiselt ei oma viljatusravis kasutatavad ravimid olulisi kõrvalmõjusi. Kõige tõsisem viljatusravimite võimalik kõrvalmõju on munasarjade hüperstimulatsiooni sündroom (tekib 1-2 % naistest, kelle munasarju stimuleeritakse), mis tähendab, et naise munasarjad reageerivad valitud ravidoosile liiga ägedalt ja munasarjades küpseb korraga liiga palju munarakke. Viljatusravi alustades on väga oluline järgida täpselt raviarsti soovitusi ning käia kokkulepitud aegadel ultrahelis, mille käigus saab arst hinnata, kuidas ravimid konkreetsele naisele mõjuvad.

Kas vajadusel on võimalik kasutada doonorsugurakke ja kui pikk on nende kasutamise ootejärjekord?

Nova Vita Kliinikus on võimalik kasutada nii seemne- kui ka munarakudoonorit. Meil on olemas oma spermapank, samuti on võimalik organiseerida doonorseemnerakkude tellimine Taani spermapangast. Sobiva munarakudoonori leidmine võib võtta mõned kuud aega.

Kas ma saaksin oma munarakud külmutada ja vajadusel kasutada tulevikus?

Naise viljakus hakkab peale 30. eluaastat langema ning osadel naistel saabub enneaegne menopaus juba enne 40. eluaastat. Ennetamaks viljatusega kaasnevaid probleeme võiks 30. eluaastates naine oma viljakust lasta arstil kontrollida ning kui naisel on soov lapsesaamist edasi lükata, siis võiks kaaluda munarakkude külmutamist. Nova Vita Kliinikus on juba võimalik munarakke külmutada.