Skip to content

 

Viljatusravi õnnestumine on väga individuaalne. On paare, kelle protseduur õnnestub juba esimesel korral ning tagasi kliinikusse tullakse alles järgmise lapse sooviga. Mõnel teisel paaril võtab lapse saamine aega aastaid ning kahjuks vahel ei õnnestu lapseootele jääda vaatamata korduvatele IVF katsetele. Üldiselt õnnestub 30% IVF protseduuridest, sõltudes viljatuse põhjustest ja peamiselt naise vanusest.

Viljatuse põhjused võivad olla väga erinevad: naisepoolsed (nt ovulatsioonihäired, munajuhad on sulgunud, endometrioos, emaka probleemid, varajane menopaus), mehepoolsed (nt geneetilised või anatoomilised põhjused, suguteede põletikud, mis põhjustavad madalamat seemnerakkude hulka ja liikuvusust) või mõlemapoolsed. Teatud juhtudel jääb viljatuse põhjus veel tänapäeval selgusetuks. Viljatuse kujunemisel on kindlasti oma osa ka inimese elustiilil ning keskkonnafaktoritel.

Kui arst on välja selgitanud paari viljatuse põhjused, valitakse paarile sobiv kehavälise viljastamise protseduur. Kergema viljatuse korral piisab üldjuhul sellest, kui seemnerakud õigel ajahetkel naise emakasse viia (IUI, intra uterine insemination). Tõsisema probleemi puhul teostatakse kehaväline viljastamine ja sugurakud viiakse kokku laboritingimustes (IVF, in vitro fertilization). Kui tegemist on raskema mehepoolse viljatusega, siis süstitakse seemnerakk munarakku kasutades mikromanipulaatori abi (ICSI, intracytoplasmic sperm injection).

Peale viljastumist hakkavad laboris (inkubaatoris) arenema embrüod, mida embrüoloog iga päev kontrollib ja hindab. Arusaadavalt valitakse emakasse siirdamiseks kõige elujõulisem(ad) embrüo(d). IVF protseduuri õnnestumisel mängivad peamist rolli embrüo kvaliteet ja emaka vastuvõtlikkus.

Töö IVF laboris nõub suurt täpsust ja osavust. Lisaks jälgivad embrüoloogid pidevalt labori ja seal kasutatava tehnika seisukorda, et tagada embrüote stabiilne kasvukeskkond. Nova Vita kliinik on esimene akrediteeritud IVF labor Eestis, mis tähendab, parima võimaliku kvaliteedi tagamine on meile primaarne.

Ruumidest ja tehnikast veelgi olulisemad on inimesed, kes töötavad IVF kliinikus. Heade tulemuste saavutamiseks on vaja, et iga töötaja omaks häid teoreetilisi teadmisi ning praktilist töökogemust inimese viljatuse ravimisel. Veelgi suuremat rolli mängib kõigi meeskonnaliikmete pikaajaline koos töötamise kogemus ning jagatud teadmised. Nova Vita kliiniku meeskonnal on üle 20 aasta pikkune töökogemus.

Isegi kui esimene kehavälise viljastamise protseduur ei lõpe soovitud rasedusega, saavad nii arst kui ka embrüoloog selle käigus palju olulist lisainformatsiooni, mis on abiks juba järgmisel protseduuril. Näiteks saab teada, kuidas konkreetne patsient reageerib ravimitele, palju saadi munarakke, milline IVF meetod töötas või milline ei andnud piisavalt head tulemust ning millise kvaliteediga embrüod arenesid laboritingimustes. Kogenud IVF meeskond võtab kõiki neid küsimusi arvesse ning koostab vastavalt sellele järgmise protseduuri plaani.

Lõpetuseks tuleks mainida, et lisaks eelpool mainitud faktoritele mõjutab uue elu teket sõnuseletamatu miski, mis ei pruugi mahtuda ühegi seni kirjeldatud kategooria alla. Iga lapse sünd on omamoodi ime. Nova Vita meeskond annab oma tööga õnnele väikese tõuke, et väikesed imed saaks sündida. 

IVF kliinikud Eestis: Nova Vita, Elite Kliinik, Ida-Tallinna Keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Fertility Clinic Nordic.