Skip to content

Movember on Austraaliast alguse saanud liikumine, mille eesmärk on aasta üheteistkümnendal kuul pöörata rohkem tähelepanu meeste tervisele. Paljud mehed ei käi regulaarselt arstlikus kontrollis ja seetõttu avastatakse mehe tõsised haigused liiga hilja,  nagu näiteks prostata, testise kasvaja või vaimsed probleemid. Ka viljatuspobleemid võivad kaasneda või olla seotud mainitud haigustega ja seetõttu peame oluliseks oma novembrikuu blogipostituses kirjutada meeste viljakusest.

Isad on oma lapsele kõige suuremad eeskujud ja õpetajad.

Mehe viljatuse põhjused

Teatud juhtudel võib mehe viljatuse põhjustajaks olla mõni kaasasündinud geneetiline tegur ning seetõttu on väga oluline viljatute paaride kromosoomide või geenide põhjalik uurimine. Näiteks Kleinefelteri sündroomi korral on mehe kromosoomide tavalisele arvule (46,XY) lisaks vähemalt üks X kromosoom (47, XXY). Tänaseks on teada, et mehe viljatusega on seotud mitmed geenid. Kindlaks on tehtud muutused Y kromosoomis paiknevas AZF piirkonnas, androgeeni retseptorit kodeerivas geenis ning tsüstilise fibroosiga seotud CFTR geenis. Geneetilised muutused võivad kanduda edasi sündivale lapsele ja seetõttu peaksid patsiendid olema võimalikest riskidest alati teadlikud.

Mehepoolne viljatus võib kujuneda ka elu jooksul põetud haiguste tagajärjel (põletikud, infektsioonid jms). Siiski jääb suur osa mehe viljatuse põhjuseid veel ebaselgeks. Alahinnata ei saa ka keskkonnafaktorite võimalikku negatiivset mõju (dioksiidid, kiiritus, raskemetallid, taimemürgid) ja ebatervislikke eluviise (suitsetamine, alkoholi liigtarvitamine, vähene liikumine, ebatervislik toitumine, stress jne).

Spermaanalüüs

Tavaliselt tuleb mees spermaanaüüsile (või suunatakse viljatusravi arsti poolt), kui paar on juba pikemat aega proovinud jääda lapseootele ja see ei ole mingil põhjusel õnnestunud. Paari lastetuse põhjused võivad olla erinevaid, kuid hinnanguliselt kuni 40% juhtudest on seotud  mehepoolsete põhjustega. Kui mehe spermas on seemnerakkude arv ja nende liikuvus oluliselt langenud, siis ei pruugi seemnerakk õigel ajal munarakuni jõuda ja viljastumist loomulikul teel ei toimu. Spermaanalüüsi käigus hinnatakse, kui palju on mehe spermas seemnerakke ja milline on nende liikuvus. Normaalse kujuga seemnerakkude hulk mehe spermas võiks olla üle 4%. Lisaks saab spermaanalüüsi käigus infot põletikuliste protsesside kohta juba enne vastavate sümptomite ilmnemist.

Seemnerakkde baasuuring WHO piirnormid
Sperma hulk (ml)1.5
Seemnerakkude kontsentratsioon (milj/ml)15
Kogu seemnerakkude hulk (milj)39
Liikuvate seemnerakkude osakaal (%)40
Normaalse kujuga seemnerakkude hulk (%)4%
pH=/> 7.2
Leukotsüütide hulk (milj/ml)<1
MAR test (%)<50

Vastavalt Maailma Tervishoiu Organisatsiooni (WHO) nõuetele loetakse spermaanalüüsi alumisteks piirnomideks, kui seemnevedeliku maht on vähemalt 1.5ml, ühes milliliitris on vähemalt 15 miljonit seemnerakku, 40% seemnerakkudest on liikuvad ning vähemalt 4% normaalse kujuga. Kui mehe spermaanalüüsi näitajad on WHO piirnormidest madalamad, siis võib paari lastetus olla mehepoolne ning lapse saamiseks võib vaja minna kehavälist viljastamist ehk IVFi (in vitro fertilization).

Tänapäeval on lisaks sperma baasuuringule olemas mitmeid lisaanalüüse. Näiteks põletikuliste protsesside hindamine (leukotsütospermia, IL-6); MAR test, mille abil saab määrata seemnerakkude vastatse antikehade olemasolu mehe seemnevedelikus. Uuemate analüüside abil saab hinnata seemnerakkude DNA kvaliteeti (HaloSperm). Seemneraku DNA-s olevad katked võivad olla põhjuseks, miks rasedus katkeb varajases staadiumis. HaloSperm test aitab viljatusravi arstil valida konkreetsele paarile sobivat kehavälise viljastamise meetodit.

Elustiil

Kui spermaanalüüsi käigus leitakse olulisi kõrvalekaldeid, siis peaks mees pöörduma meestearsti ehk androloogi juurde. Samas võivad mõned lihtsad muutused mehe elustiilis mõjuda mehe viljakusele positiivselt ja neid tasuks järgida juba võimalike probleemide ennetamiseks. Kuna testise normaalne temperatuur on 33ºC, peaks mehed vältima kuuma vanni, auto istmesoojendust, hoiduma sülearvuti süles hoidmisest ning mobiiltelefoni taskus kandmisest. Suitsetamisest loobumine on samuti samm, mida saab iga mees oma viljakuse parandamiseks teha. Nagu hea tervise jaoks üldse, on tähtis tasakaalustatud ja tervislik toitumine. Ka kõrgem kehamassiindeks (>25) võib mõjuda halvasti seemnerakkude kvaliteedile. Mitmed ravimid, sealhulgas halva kolesterooli alandavad ravimid, anti-depressandid jms võivad samuti omada lühi- või pikemaajalist mõju mehe viljakusele. Samuti tasuks tähelepanu pöörata toidulisanditele, mida mehed kasutavad seoses jõutreeningutega.

Seemnerakkude säilitamine

Nova Vita kliinikul on juba üle 15 aasta toimiv spermapank, kus mehed saavad soovi korral oma sugurakke säilitada. Seemnerakke töödeldakse spetsiaalse lahusega ning viiakse järk-järgult madalamale temperatuurile ja säilitatakse vedela lämmastiku keskkonnas (-196 °C). Seemnerakkude säilivus peale külmutamist ja sulatamist on väga hea ja vajadusel saab sugurakke kasutada hiljem kehavälise viljastamise protseduuris (IUI, IVF, ICSI).

Seemnerakkude säilitamine on soovitatav:

  • pereplaneerimiseks peale 40. eluaastat;
  • enne keemia- või kiiritusravi;
  • kui igapäevane töökeskkond võib kahjustada sugurakkude kvaliteeti;
  • enne militaarmissioonile minekut;
  • enne vasektoomia protseduuri.

Movembri mõte ei ole ainult kord aastas vuntsidele ja habemele tähelepanu pöörata vaid kutsuda kõiki mehi rohkem oma tervise peale mõtlema, et meil oleks terved mehed, isad ja vanaisad.