Skip to content

Eestis võib olla ligikaudu 20 000 paari, kel on raskusi lapse saamisega loomulikul teel. Kui paar ei ole jäänud aasta jooksul lapseootele, siis on soovitav abi otsida viljatusravi kliinikust. Lastetuse ravi võib olla pikk teekond ja tekitada vastuolulisi tundeid nii naisel kui ka mehel. Siinkohal on oluline teada, et need tunded on loomulikud ja esinevad ka paljudel teistel inimestel, kellel on sarnane mure.

Oma mõtteid jagab psühholoog, raseduskriisi nõustaja  ja paarisuhteterapeut Kairi Tozen-Pütsepp, kes nõustab patsiente Nova Vita kliinikus neljapäeviti kell 16.00 ja 17.00:

Lisaks meditsiinilistele protseduuridele, mis viljatusraviga kaasas käivad,  vajavad inimesed sellel teekonnal ka psühholoogilist toetust. Tundub ju loogiline, sest meie vaimne ja füüsiline keha moodustavad terviku ja on seeläbi ka omavahel tugevasti seotud.

Kuna lastetus ei ole sugugi mitte ainult naiste probleem, siis on oluline et paariteraapias käiksid koos nii naine kui ka mees. Minu missioon siinkohal on toetava ja turvalise keskkonna loomine paarisuhtes. Viljatusravi paneb proovile suhted, samas lähedane ja emotsionaalselt turvaline suhe on hea teerajaja pere planeerimiseks.

Minust ehk niipalju, et olen  5 lapse ema, olnud pikka aega abielus ning töötanud raseduskriisi nõustajana 8 aastat. Olen inimesi nõustades kokku puutunud elu võitude ja kaotustega ning tänu sellisele vahelduvale tsüklile saan jõudu oma tööd edasi teha. Tõepoolest, mina isiklikult ei ole kunagi pidanud võitlema viljatusega, küll aga tean, mis tunne võib olla kaotada last.

Suudan Nova Vita Kliiniku klientidega samastuda ehk selle võrra, et olen samuti kõiki oma lapsi väga soovinud ja igatsenud – tean, mis on igatsus saada lapsevanemaks. Mõistan ka seda, et iga nurjunud ravitsükkel või katsetus on tegelikult uue leina algus. Sest lein ei ole mitte alati lähedase kaotus, see võib olla ka unistuse, ideaali või eesmärgi kokkuvarisemine.

Usun siiralt, et igal paaril ja indiviidil on vajalik saada psühholoogilist toetust viljatusravi ajal – näitavad uuringudki, et vaimne tervis võib mõjutada ravi tulemusi.

Julgustan teid tulema nõustamisele juba enne viljatusravi, kui kahtlete, kas see teekond on teie jaoks õige või ravitsüklit alustades kui ka selle protsessi sees juba olles, eesmärgiga leevendada stressi.

Ootan teid neljapäeviti Nova Vitas. Aja broneerimiseks palume helistada Tel +372 6 059 609

Kairi Tozen-Pütsepp