Skip to content

“Kas teate, et ülekaal mõjutab teie võimalusi jääda lapseootele?”

Viljatusraviga tegelevad arstid peavad sageli tõstatama selle küsimuse, kui paar on tulnud esmasele vastuvõtule.  Ülekaal on globaalne probleem, mis mõjutab inimese tervist avaldades mõju ka viljakusele.  Kehakaalust ja viljakusest rääkimist ei tohiks alahinnata, kuna nii kõrgem kui ka madalam kehamassiindeks (Body Mass Index) avaldab negatiivset mõju viljakusele ja vähendab võiamlusi ka kehavälise viljastamise ptotseduuri õnnestumisel.

On teada, et liiga kõrge või siis liiga madal BMI võib häirida naise normaalset hormoontasakaalu, mis võib omakorda põhjustada tsüklihäireid ja ovulatsioonipuudulikkust. Uuringud on näidanud, et kõrgem BMI mõjutab IVF tulemuslikkust, kahandades munarakkude kvaliteeti ja arvu. Ülekaal võib avaldada mõju ka embrüo pesastumise protsessile (Kudesia et al., 2018; Rittenberg et al., 2011).

BMI = Body Mass Index, kaal (kg)/pikkus (m) x pikkus (m)

Üha enam leitakse tõendeid ka selle kohta, et meeste ülekaal mõjutab nende viljakust ja võiamlusi saada järglasi. Mehe suurem kehakaal võib vähendada tema sperma kvaliteeti ja avaldada mõju seemnerakkude arenguprotsessile  (Nicole O. Palmer et al 2012).

BMI ja viljakus

Kehamassiindeksit peaks lastetuse põhjuste analüüsimisel alati arvesse võtma. Patsiendid, kellel on oluline ülekaal, peaks olema teadlikud, et kaalu langetamine suurendab nende võimalusi lapseootele jäämisel nii loomulikul teel kui ka IVF abil. Teatud juhtudel on abi juba sellest, kui kaalu langetatakse 5-10%  (Clark et al., 1995; Pandey et al., 2010).

Kehakaalust rääkimine on väga personaalne ja tundlik teema ning tihtipeale ei soovita sellest üldse rääkida. Siiski on antud teema käsitlemine äärmiselt oluline, et patsientidel ei tekiks valesi ootusi protseduuri õnnestumise osas. Normaalse kehakaalu hoidmine ja tervislikud eluviisid on need mida patsient saab omalt poolt teha, et aidata kaasa lapse saamise õnnestumisele. Nova Vitas anname omalt poolt alati parima, et anda õnnele väike tõuge ja aidata kaasa uue elu tekkel.

“Anname õnnele väikese tõuke, et aidata kaasa uue elu tekkel”

Autorid:  Elle Talving, Peeter Karits, Candido Tomas, Anna Kivijärvi, Anna Pulkinen

References

  1. Clark AM, Ledger W, Galletly C, Tomlinson L, Blaney F, Wang X, Norman RJ. Weight loss results in significant improvement in pregnancy and ovulation rates in anovulatory obese women. Hum Reprod. 1995; 10: 2705–12.
  2. Kudesia R, Wu H, Hunter Cohn K, Tan L, Lee JA, Copperman AB, Yurttas Beim P. The effect of female body mass index on in vitro fertilization cycle outcomes: a multi-center analysis. J Assist Reprod Genet. 2018 Aug 21. doi: 10.1007/s10815-018-1290-6.
  3. Lan L, Harrison CL, Misso M, Hill B, Teede HJ, Mol BW, Moran LJ. Systematic review and meta-analysis of the impact of preconception lifestyle interventions on fertility, obstetric, fetal, anthropometric and metabolic outcomes in men and women. Hum Reprod. Vol. 32, No. 9 pp. 1925–1940, 2017.
  4. Pandey S, Pandey S, Maheshwari A, Bhattacharya S. The impact of female obesity on the outcome of fertility treatment. J Hum Reprod Sci. 2010 May-Aug; 3(2): 62–67. doi: 10.4103/0974-1208.69332.
  5. Rittenberg V, Seshadri S, Sunkara SK, Sobaleva S, Oteng-Ntim E, El-Toukhy T. Effect of body mass index on IVF treatment outcome: an updated systematic review and meta-analysis. Reprod Biomed Online. 2011 Oct; 23(4): 421-39. doi: 10.1016/j.rbmo.2011.06.018.
  6. Nicole O. Palmer, 1 Hassan W. Bakos, 2 , 3 Tod Fullston, 1 and Michelle Lane 1 , 3. Impact of obesity on male fertility, sperm function and molecular composition.