Skip to content

Nova Vitas sünnivad lapsed armastuse ja teaduse abil

Kunstlik viljastamine ehk IVF (in vitro fertilization) töötati välja 1970. aastatel, et ravida munajuhade sulgusest tingitud lastetust. Tänapäeval ravitakse IVF meetoditega erinevaid lastetuse põhjusi ning selle abil on maailmas sündinud juba üle 7 miljoni lapse. Meie viljatusravi arstid püüavad selgitada paari viljatuse põhjuseid, määravad vajalikud analüüsid ning koostavad individuaalse raviplaani. Nova Vita kliinik on toeks ja abiks alates esmasest kontaktist ning vajadusel saab jätkata meie juures ka raseduse jälgimist.

Munasarjade stimuleerimine

Tavaliselt küpseb naisel ühes kuus üks munarakk, siis munasarjade stimulatsiooni ajal kasutatavad ravimid kutsuvad esile paljude munarakkude üheaegse küpsemise. Igale patsiendile määratakse individuaalne ravidoos, mis sõltub tema vanusest ning tehtud hormoonanalüüside vastustest. IVFi protseduuriks ettevalmistatav ravi kestab vähemalt 2-4 nädalat. Raviplaani koostamisel võetakse arvesse ka varasemaid munasarjade stimulatsioone.

Munarakkude eraldamine munasarjast

Munarakkude eraldamiseks munasarjast kasutatakse tavaliselt narkoosi. Protseduuri käigus punkteerib arst spetsiaalse nõelaga munasarja. Saadud follikulaarvedelikust otsib embrüoloog mikroskoobi abil munarakud ning asetab need inkubaatorisse ootama viljastamist. Naiselt saadakse keskmiselt 7-10 munarakku, kuid täpne munarakkude arv sõltub siiski naise vanusest ning sellest, kuidas naise organism reageeris ettevalmistavale ravile. Pärast munarakkude eraldamist jääb naine ligikaudu tunniks kliinikusse jälgimisele.

Spermaproovi andmine

Munarakkude punktsiooniga samal hommikul annab mees kliinikus spermaproovi (tavaliselt tullakse kliinikusse koos naisega). Enne spermaproovi andmist on soovitatav vältida vahekorda ning ejakulatsiooni 48 tundi. Spermaproov antakse selleks ettenähtud eraldi ruumis ja konkreetse mehe nimega märgistatud topsi. Enne viljastamist kontrollib embrüoloog seemnerakkude kvaliteeti ja seemnerakke töödeldakse teatud lahustega, et eraldada parema liikuvusega seemnerakud.

Klassikaline IVF

Kui mehe seemnerakkude hulk, liikuvus ja kuju on normipärane, siis rakendatakse klassikalist IVF (in vitro fertilization) meetodit. Selle käigus tilgutatakse munarakkudele vastav kogus seemnerakke (tavaliselt 150 000 liikuvat seemnerakku 1-4 munaraku kohta). Munarakud ja seemnerakud jäetakse üleöö inkubaatorisse omavahel niiöelda suhtlema ning hommikul kontrollitakse munarakkude viljastumist.

Seemneraku süstimine munarakku (ICSI)

Kui mehe seemnerakkude parameetrid on alla normi, siis on soovitatav läbi viia ICSI (intracytoplasmic sperm injection) protseduur, mille käigus süstitakse üks seemnerakk otse munarakku, kasutades mikromanipulaatorit. Peale IVF/ICSI protseduuri kasvatatakse embrüoid laboritingimustes 2-6 päeva ning valitakse 1-2 embrüot (harva 3 embrüot) naise emakasse siirdamiseks.

ICSI

Seemnerakkude võtmine munandikoest (testisest)

Mehe seemnevedelikus seemnerakkude puudumise korral võib neid leiduda munandikoes. Koeproov võetakse munanditest pärast kohalikku tuimestust. Proovist eraldatakse seemnerakud, mis ICSI protseduuri käigus süstitakse küpsetesse munarakkudesse. Ravi tulemused on võrdväärsed seemnevedelikust eraldatud seemnerakkudega.

Embrüote kasvatamine

Munarakkude viljastumist kontrollitakse 16–20 tunni jooksul pärast seemnerakkudega kokku viimist. Munarakkude viljastumine on individuaalne ning sõltub munarakkude ja seemnerakkude kvaliteedist, samuti ka valitud meetodist. Enamasti viljastub vähemalt 50% munarakkudest, kuid võib esineda olukordi, kus viljastumist ei toimu. Embrüoid kasvatatakse laboritingimustes 2-6 päeva ning embrüoloog kontrollib iga päev embrüote arengut ning kvaliteeti.

Embrüo siirdamine

Siirdamiseks valitakse tavaliselt 1-2 (harva kolm) parima kvaliteediga embrüot. Embrüo(te) siirdamine toimub spetsiaalse kateetri abil ning on üldjuhul valutu protseduur. Siirdamise järel jätkab naine raviga vastavalt arsti ettekirjutustele. Ligikaudu 20-40% värske embrüo siirdamise protseduuridest lõpevad kliinilise rasedusega. Tulemused on individuaalsed ning sõltuvad konkreetse paari viljatuse põhjustest.

Embrüote külmutamine ja FET

Kui peale värske embrüo siirdamist jääb üle kvaliteetseid embrüod, siis need on võimalik külmutada. Külmutatud embrüoid säilitatakse vedelas lämmastikus temperatuuril –196 °C. Tulevikus saab külmutatud embrüod sulatada ja vajadusel kasutada FET (frozen embryo transfer) protseduuril. Embrüoid võib säilitada kuni seitse aastat.

Külmutatud embrüoid võib siirata emakasse naise oma loomuliku või hormoonidega toetatud menstruaaltsükli sobivas faasis. Enam kui 90% külmutatud embrüotest säilib pärast külmutamist ja sulatamist. Külmutatud embrüo siirdamise tulemuslikkus on tavaliselt 30-40%.

Loe lisaks

Raseduse tuvastamine ja jälgimine

Rasedust saab tuvastada määrates hormoon- kooriongonadotropiini (hCG), mis tekib naise vereringesse just raseduse ajal. hCG on tuvastatav vereringest peale kahe nädala möödumist embrüo siirdamisest. Naine võib esmalt teha kodus uriinitesti, kuid kindlasti tuleb hCG taset kontrollida ka veeniverest. Vahel määratakse hCG sisaldust veeniverest korduvalt, et hinnata hormoonitaseme muutusi veres.

Positiivse rasedustesti korral kontrollib arst alates 6.rasedusnädalast  loote südametegevust ultraheliuuringu käigus. Edasist raseduse jälgimist võib jätkata Nova Vita Kliinikus või mõnes muus Teile sobivas raviasutuses.