Skip to content

Esimesele visiidile palume paaril tulla koos

Lastetuse põhjuste selgitamine

Kui paar ei ole jäänud lapseootele, siis soovitame tulla meie kogenud naistearstide vastuvõtule. Vastuvõtule võiks kindlasti tulla naine ja mees koos, kuna paari viljatus võib olla võrdselt nii naise- kui ka mehepoolne. Levinumad naisepoolsed viljatuse põhjused on näiteks ovulatsioonihäired, munajuhade kahjustused, endometrioos, emaka probleemid või varajane menopaus. Mehepoolsed viljatuse põhjused võivad samuti olla väga erinevad. Näiteks  suguteede põletikud või geneetilised põhjused. Sageli võib viljatus olla mõlemapoolne või teatud juhtudel jäädagi selgusetuks.

Esmase vastuvõtu käigus selgitatakse lastetuse põhjusi ja tavaliselt teostatakse naisele ultraheliuuring. Vajadusel määrab arst lisauuringud ja  analüüsid. Kui paar on varasemalt läbinud IVF ravi, siis on väga oluline, et paaril oleks kaasas kokkuvõte varem tehtud protseduuridest ja analüüsidest.

Esmasele arsti vastuvõtule võiks paar tulla koos

Menstruaaltsükli kaardistamine

Menstruaaltsükli hindamiseks võetakse vereproov, et hinnata hormoonide taset. Hormoonanalüüsid tehakse menstruatsioonitsükli kindlas faasis, et saada ülevaade munaraku küpsemise ja ovuleerumise kohta. Lisaks kontrollitakse ka emaka limaskesta paksust ja selle vastavust tsüklile.

Ultraheliuuring

Ultraheliuuringu käigus hindab arst emaka suurust ja kuju, munasarjade struktuuri ning munajuhade asetust.

Munajuhade läbitavuse uuring

Munajuhade täielik või osaline sulgus on üks levinumaid lastetuse põhjuseid. Uuringus kasutatakse ExEm® geel/vahtu, mida süstitakse spetsiaalse kateetri abil emakasse. ExEm®geel sisaldab õhumulle, mille liikumist arst saab ultraheli abil jälgida. Kui munajuhad on avatud, siis ExEm® geel liigub munajuhadesse ja sealt edasi imendub 24 tunni möödudes kõhuõõnde. Ühe või mõlema munajuha sulguse korral ExEm® vaht munajuhasse ei pääse.

Spermaanalüüs

Spermanalüüsi käigus hinnatakse seemnerakkude hulka, liikuvus ja kuju (morfoloogia) ning saadud tulemuste põhjal on võimalik hinnata mehe viljakust. Kui viimasest analüüsist on möödunud rohkem kui 6 kuud, siis palume seda kindlasti korrata, kuna seemnerakkude kvaliteet võib aja jooksul muutuda. Loe rohkem: Spermaanalüüs.

Täpsema info saamiseks palume registreerida aeg meie kliiniku viljatusravi arsti vastuvõtule.