Koroonaviirus ja muudatused kliiniku töökorralduses ›

Tule munarakudoonoriks

Tule Nova Vita Kliinikusse munarakudoonoriks ja anna võimalus uueks eluks.

Kes vajab loovutatud munarakke?

Doonormunarakke vajab naine, kellel endal munarakud puuduvad või nende kvaliteet on oluliselt langenud, mistõttu rasedus ei ole õnnestunud vaatamata pikaaegsele proovimisele. Vahel leiab munarakke vajav paar doonori oma lähedaste hulgast (vastavalt seadusele peab olema lähisugulane). Enamasti aga kasutatakse anonüümset doonorit. Paljud lastetud paarid on läbinud mitmeid ebaõnnestunud IVF protseduure, kus protseduuri läbimine on olnud kindlasti nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt kurnav teekond. Doonormunarakud aitavad neid paare, kellel muul moel ei ole võimalik lapsevanemaks saada.

Täitke eelteabe vorm ja võtame teiega ühendust

Kuidas see protseduur käib?

Enne doonoriks kvalifitseerimist kohtud meditsiiniõega, kes tutvustab protseduuri ja küsitleb sinu ja su lähedaste tervise kohta. Võetakse tupe ja vereproovid, et välistada nakkushaigused nagu näiteks hepatiidid, HIV ja muu. Kõik konsultatsioonid, uuringud ja visiidid on tasuta.

Doonor läbib sarnase ettevalmistava ravitsükli nagu kehavälise viljastamise (IVF) korral. Nova Vita Kliinikus tehakse igal aastal üle 500 kehavälise viljastamise protseduuri. Doonori küpsed munarakud kogutakse ja viljastatakse katseklaasis retsipientpaari mehe seemnerakkudega. Samal ajal valmistatakse retsipiendi emaka limaskest tulevaseks embrüo siirdamiseks ette hormoonidega: östrogeeni ja progesterooniga. Üks viljastatud munarakkudest siiratakse emakasse, ülejäänud külmutatakse võimalikuks hilisemaks kasutamiseks.

Küps munarakk

“Minu taastumine protseduurist käis väga kiiresti. Muljed Nova Vita Kliinikust on väga head. Kõik töötasid väga professionaalselt ja kokkuvõttes oli väga meeldiv kogemus. Kindlasti tulen vajadusel jälle munarakudoonoriks.” Munarakudoonor

Täitke eelteabe vorm ja võtame teiega ühendust

Kas raviga kaasneb kõrvaltoimeid või riske?

Enamikul naistel sujuvad ovulatsiooni esilekutsumine ja munarakkude kogumine probleemideta. Väikesel osal naistest esineb seoses hormoonraviga kergeid kõrvaltoimeid. Munarakkude võtmise ajal antakse veenisisest lühiaegset anesteesiat, et vältida mistahes ebamugavustunnet antud protseduuril. Selle järgselt ärkate ruttu, kuid saate lebada ja meie ämmaemand jälgib teid ligikaudu tunni aja jooksul. Seejärel olete valmis kliinikust lahkuma. Munarakkude kogumisega on seotud vähene tüsistuste võimalus. Sellest räägib arst teile lähemalt vastuvõtul.

Nova Vita Kliiniku mõlemad arstid on töötanud viljatusravi alal üle 20 aasta. Selle aja jooksul on tüsistusi olnud väga harva ning neid osatakse ette näha ja vältida.

Mida ütleb Eesti seadus?

Doonor jääb retsipientpaarile tundmatuks. Talle teatatakse ainult doonori välised omadused nagu pikkus, silmade ja juuste värvus ning etniline taust.

Kehtiva viljatusraviseaduse järgi on sugurakkude loovutaja Eestis anonüümne. Tema kohta ei avaldata isikuandmeid lapse vanematele ega lapsele. Doonoril puuduvad õigused ja kohustused lapse suhtes.

Mitu korda ma saan munarakke loovutada?

Ühe doonori sugurakkudest võib sündida lapsi maksimaalselt kuude perekonda. Paljud naised on loovutanud munarakke korduvalt.

Kas loovutamisest saab loobuda?

Munarakkude loovutamisest saab loobuda enne embrüo siirdamist igal ajal ilma põhjendusteta. Vahel tuleb protseduur katkestada või ära jätta meditsiinilisel põhjusel.

Kas munarakkude loovutamise eest saab hüvitist?

Peamine põhjus loovutada munarakke võiks olla soov aidata lastetuid paare. Kinkides munaraku võid kinkida elu. Doonoril on õigus saada sugurakkude loovutamise eest hüvitist. Nova Vitas makstakse munarakudoonoritele hüvitist alates 600 eurot.

Kuidas ravi õnnestub?

Loovutatud munarakkudega tehtud ravi tulemused on head. 40-50% naistest, kellele siirdatakse doonormunarakkudest saadud embrüod, rasestub juba esimesel katsel. Tervikuna saab soovitud lapse üle 80% doonormunaraku saanud paaridest.

Nova Vita Kliiniku spetsialistid aitavad sind ja vastavad sinu küsimustele

Meie kogenud eriarstid ja meditsiiniõed vastutavad lastetuse ravi ja sugurakkude (muna- ja seemnerakud) loovutusprogrammi eest ja on tihedas koostöös laboripersonaliga.

Lisaküsimuste korral aitab vastuseid leida meie doonorite koordinaator Maire Karu.
Kontakteeru: mkaru@novavita.ee või doonor@novavita.ee

Täitke eelteabe vorm ja võtame teiega ühendust